KONFERENCA | Joint staff training event Erasmus+ projekta European network of academic

Kdaj: 13. in 14. septembra 2017

Lokacija: Maribor in Ljubljana

V zadnjih letih so slovenski mediji razkrili več afer, katerih vzrok je bilo kršenje vrednot  akademske integritete. Med tistimi, ki so prepisali svoje zaključne naloge, brez da bi ustrezno navajali vire, iz katerih so črpali, so bili poslanci, ministri, direktorji, uslužbenci v javni upravi, zaposleni na univerzah in še mnogo drugih, katere so odkrile akademske inštitucije same. Obstaja kar nekaj podjetij in posameznikov, ki za denar pomagajo svojim strankam opravljati njihove študijske obveznosti ali zanje pišejo zaključne naloge. Bili so tudi primeri, ko so univerzitetni profesorji uporabili projektne, zaključne in seminarske naloge svojih študentov v elaboratih projektov za podjetja. Dogajajo se tudi primeri ponarejanja, prirejanja in generiranja podatkov, ki jih raziskovalci uporabijo za pisanje znanstvenih člankov ali projektnih nalog za končne naročnike. Obstajajo primeri korupcije, nepotizma, kršenja avtorskih in sorodnih pravic, navajanja avtorstva brez ustreznega prispevka tega avtorja, navzkrižnega citiranja in recikliranja znanstvenih del, neustreznega ali pomanjkljivega recenziranja znanstvenih del, razkrivanja zaupnih in osebnih podatkov, izkoriščanja položaja v inštituciji za doseganje materialnih, znanstvenih in finančnih koristi, kršenja zakonitosti, negospodarnega upravljanja z javnimi sredstvi in javnim premoženjem ter primeri drugih neetičnih ravnanj.

Posamezniki in akademske inštitucije, ki so bile vpletene v te afere, so bile javno obravnavane v večini slovenskih in tudi v nekaterih tujih medijih. Posledica teh afer so bili odvzemi strokovnih in akademskih nazivov, prekinitve delovnih razmerij z zaposlenimi, vračilo neupravičeno pridobljenih sredstev in vzpostavitev procesov na področju ozaveščanja, preventive in nadzora nad kršitvami vrednot akademske integritete. Večina slovenskih akademskih inštitucij ima danes definirane etične kodekse in vzpostavljene procese za sankcioniranje kršitev vrednot akademske integritete.

V okviru Erasmus+ projekta »European network of academic integrity« (http://www.academicintegrity.eu)  se ukvarjamo s promocijo vrednot, vezanih na akademsko integriteto. V projektu sodeluje dvanajst partnerjev iz enajstih držav. Projekt se je začel izvajati septembra 2016 in bo trajal do konca avgusta 2019. V okviru projekta bomo vzpostavili mrežo akademskih inštitucij, ki bodo po vzoru ameriškega združenja ICAI (http://www.academicintegrity.org), izmenjevale znanje, razvijale učna gradiva in učna orodja, organizirale konference, delavnice in druge dogodke, razvijale orodja za preverjanje stopnje akademske integritete na akademskih inštitucijah in definirale predloge za interne pravilnike, vzpostavitev procesov ozaveščanja, preventive in sankcioniranja ter ovrednotenje stopnje akademske integritete.

European network of academic integrity vsako leto organizira konferenco z naslovom »Plagiarism across Europe and beyond«(https://plagiarism.pefka.mendelu.cz/), ki je namenjena širjenju dobrih praks in izkušenj na različnih znanstvenih področjih, vezanih na akademsko integriteto. Letos bomo prvič organizirali tudi dogodek »Joint staff training event«, ki je dva dni namenjen zaposlenim in študentom na akademskih inštitucijah, da se bolje spoznajo s temami, vezanimi na akademsko integriteto. 13. septembra bomo izvedli sedem delavnic na Univerzi v Mariboru na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (Koroška cesta 46 v Mariboru) in v Univerzitetni knjižnici Univerze v Mariboru (Gospejna ulica 10 v Mariboru). 14. septembra pa bomo izvedli konferenco na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport (Masarykova 16 v Ljubljani). Poglejte si program delavnic in program konference. Gotovo boste našli kakšno temo, ki  vas bo zanimala. Na Univerzi v Mariboru bomo 13. septembra  izvedli specializirane delavnice za zaposlene, študente in knjižničarje, ki so vezane na področja akademske integritete, etike pri biomedicinskih raziskavah in odkrivanja plagiatorstva. Predavatelji na konferenci v Ljubljani, ki bo 14. septembra,  pa vam bodo predstavili zanimive teme iz področja akademske etike, bioetike, plagiatorstva, izvajanja študijskih obveznosti za nekoga drugega, izdelave etične infrastrukture in strategije kako izboljšati akademsko integriteto.

Več informacij: http://enai-jste.um.si/