Pomenski iskalnik po strukturiranih in nestrukturiranih virih
- Zajemanje eksplicitnih in neotipljivih znanj iz poslovnih procesov (dokumenti, baze, splet,…).
- Omogoča uporabniku brskanje po podatkih ali iskanje ustreznih učnih vsebin.
V okviru projekta * Metal Knowledge Network - Knowledge management and semantic search for metal industry in Slovenia and Austria ( SI-AT projekt 2011 – 2013) smo izdelali infrastrukturo, ki omogoča pomensko iskanje in pomensko označevanje strukturiranih in nestrukturiranih vsebin iz področja kovinsko-predelovalne industrije; Programska oprema uporablja jezikovno infrastrukturo za slovenski, nemški in angleški jezik. Sodelovali so TALUM, UNIOR, MLM, BFI,UM_FERI in FH Eisenstadt.
Pri izvajanju aktivnosti poslovnih procesov nastaja velika količina podatkov, ki jih podjetja hranijo v podatkovnih bazah informacijskih sistemov, dokumentnih sistemih, portalnih strežnikih, datotečnih strežnikih in e-poštnih računih zaposlenih. Ko najbolj potrebujemo določeno informacijo, je ni možno dovolj hitro poiskati, zato zaposleni pri iskanju relevantnih informacij izgubljajo preveč časa. Ko določeno informacijo končno najdejo, ugotovijo da potrebujejo še z njo povezane informacije (npr. ko ugotovijo kaj je vzrok za reklamacijo, morajo ugotoviti še kakšen je bil postopek pri obravnavi in reševanju podobnih reklamacij). Iskanje teh informacij zahteva spet dodaten čas.
Podjetja, ki želijo odpraviti monopol delovnega mesta, poskrbijo, da so vse aktivnosti znotraj poslovnega procesa ustrezno dokumentirane. V dokumentih definirajo kdo je odgovoren za izvajanje aktivnosti, kakšne kompetence mora imeti, da lahko uspešno izvede aktivnost in kakšne organizacijske in zakonske podlage mora upoštevati. Prav tako morajo biti za posamezne aktivnosti pripravljena učna gradiva, ki nekomu, ki še ni izvajal teh aktivnosti, pomagajo pridobiti ustrezno znanje. Tudi v tem primeru je čas dostopa do vsebin, ki nas v dani situaciji znotraj poslovnega procesa zanimajo, zelo pomemben, zato je potrebno te informacije pomensko povezati in s pomenskim iskalnikom omogočiti iskanje ustreznih vsebin znotraj obsežne dokumentacije in učnih gradiv.
V okviru projekta smo izdelali pomenski iskalnik, ki omogoča pomenski opis tabel in pomensko indeksiranje podatkov iz podatkovnih baz informacijskih sistemov ter pomensko obdelavo tekstovnih dokumentov. Vse informacije naprej obdelamo s pomočjo orodij, ki omogočajo podporo procesiranju besedil v naravnem jeziku, nato pa še s pomočjo orodij za pomensko obdelavo informacij. Pri pomenski obdelavi informacij uporabljamo domensko specifične pomenske slovarje (prosojnica Pomenski slovar), ki jih lahko uporabniki sami dopolnjujejo, del informacij pa se vanje vstavi direktno na podlagi izdelanih ontologij in šifrantov v podatkovnih bazah. Uporabniki lahko tudi sami pomensko označujejo vsebine v e-učnih gradivih (prosojnica Uporabniško pomensko označevanje, pomensko indeksiranje in iskanje). Programska oprema omogoča tudi avtomatsko pomensko označevanje s pomočjo pomenskih slovarjev. Ko uporabnik vpiše vhodni iskalni niz, mu iskalnik prikaže povezave na relevantne informacije o temi, ki ga zanima (prosojnica Pomensko iskanje na področju obdelave reklamacij). Vsaka od teh povezav ima tudi povezave na sorodne informacije (npr. podatki o reklamaciji so povezani z dokumenti, ki so vezani na to reklamacijo in vsebinami e-pošt, v katerih so predstavniki podjetja komunicirali z naročniki, ki so reklamirali izdelek).
Pomenski iskalnik smo preizkusili v okviru pilotnega projekta pomenske obdelave reklamacij in pilotnega projekta za podporo pomenskemu iskanju v sistemu za upravljanje z učnimi gradivi. V pilotnem projektu pomenskega iskanja po bazi reklamacij so sodelovali Talum, Unior in MLM. Od podjetij smo dobili dostop do tabel v podatkovnih bazah, ki so vezane na obdelavo podatkov o reklamacijah, dokumentov, ki nastajajo v okviru postopkov reševanja reklamacij in dokumentov iz e-poštnih naslovov, ki jih uporabljajo zaposleni v podjetjih za izmenjavo informacij z naročniki, kateri reklamirajo dobavljene izdelke ali izvedene storitve. V pilotnem projektu za podporo pomenskemu iskanju v sistemu za upravljanje z učnimi gradivi smo uporabili uporabniško in avtomatsko pomensko označevanje učnih vsebin in pomensko iskanje v večjezičnih gradivih iz področja varnosti informacijske tehnologije. V tem pilotnem projektu so sodelovali BFI, Talum, Unior in MLM.